Folding@Home opfordring


Jeg har i noget tid deltaget i Folding@Home, som er et protein-foldningsprojekt som får regnekraft fra en enorm mængde computere. De har allerede opnået meget med regnekraften. Forskningen kunne fx være med at til at stoppe sygdomme og forlænge livet for mange mennesker.

Du kan og bør deltage. Det gør du ved at downloade deres program. Det kommer i to varianter: en CPU-baseret og en GPU-baseret. Den sidste er meget bedre, og du bør hente den, hvis du har et godt grafikkort (jeg har ikke testet det med min laptop endnu).

CPU download.
GPU download.

Når programmet er installeret, skriver du 34395 i team. Dette angiver, at du er med på teamet “The Godless Ones” som består af ateister verden over. Teamet klarer sig godt og ligger på top 200. Under brugernavn skriver du “Deleet.dk”, så kommer du til at tælle i samme pulje som jeg. Hvis du ønsker din egen pulje, skriver du blot noget andet.